Tagwi Secondary School honours athletic achievement

Tagwi Secondary School held its Athletic Achievement Awards on Monday, honouring a large crop of student athletes. Courtesy photo by Brandon Coleman

AVONMORE — Tagwi Secondary School celebrated sports excellence among its student athletes this week. The annual Athletic Awards ceremony handed out the hardware on June 17, enshrining the names of top competitors on trophies and the school’s wall plaque.

In a few highlights, Dean McManus and and Charly Stinson were recognized as respective top senior male and female, while top junior male and female honours respectively went to Ethan Konink and Ellie Adams.

Front, from left: Heath Patterson – Top Athletics and Academics (Male) and Annie Bender – Top Athletics and Academics (Female)
Back, from left: Dean McManus – Senior Male Athlete of the Year; Charly Stinson – Senior Female Athlete of the Year; Ellie Adams – Junior Female Athlete of the Year; Ethan Konink – Junior Male Athlete of the Year. Courtesy photo by Brandon Coleman

The type of award granted to the recipients is indicated in brackets with the listing below.

Golf

MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Carter Tait Tennis; Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Ellie Adams; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Ellie Adams

Varsity Football

Spirit of Tagwi (Medal / Update Trophy) Josh McIntyre; Most Improved (Medal / Update Trophy) Matthew Lalonde; Top Offensive Linesman (Keeper Plaque / Update Trophy) Schuyler Schellenberg; Top Defensive Linesman (Keeper Plaque / Update Trophy) Connor MacMillan; Top Junior (Keeper Plaque / Update Trophy) Jack Marion; MVP (Keeper Plaque / Update Trophy) Daniel Cantin

Girls Rugby Sevens

Spirit of Tagwi (Medal) Sarah McLeod / Faith McRae; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Shannon McRae

Cross Country

Senior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Annie Bender

Boys Volleyball

Junior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Ethan Konink; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Heath Patterson; Senior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Rylan Iwachniuk; MVP (Keeper Plaque / Update Trophy) Dean McManus

Girls Basketball

Midget —  Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Clemence Jaquemet; MVP (Keeper Plaque) IreLynn MacKillican; Junior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Heidi McIntyre; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Emiley Norman; Senior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Ellie Adams; MVP (Keeper Plaque / Update Trophy) Charly Stinson

Boys Basketball

Midget — MVP (Keeper Plaque): Ryan Butler / Matthew Lalonde; Junior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Heath Patterson; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Kaleb Martin; Senior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Dean McManus;
MVP (Keeper Plaque and Update Trophy) Tanner Brugmans and Joseph Jeeves

Girls Volleyball

Midget — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Meaghan McLeod; MVP (Keeper Plaque) Emma Padbury; Junior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Myrah Murray; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Grace Folk

Senior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Miriam Giannone; MVP (Keeper Plaque / Update Trophy) Charly Stinson

Varsity Boys Hockey

Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Adam Carter; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Ben McAlear

Varsity Girls Hockey
Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Eva Quenneville; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Makenna Brownlee

Curling

Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Daniel Cantin; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Ivan Schellenberg

Badminton

Midget — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Landon Brownlee / Alex Leroux; Junior — MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Morgan MacRae / Nevynn Witteveen; Senior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Linda Gong

Boys Soccer

Junior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Jacob MacDonell; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Tyson Zollinger; Senior —  Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Derek Haley; MVP (Keeper Plaque and Update Trophy) Brennen MacKillican and Doug White

Girls Soccer

Junior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Fiona Freeland; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Emiley Norman / Nevynn Witteveen; Senior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Mathilde Jaquemet; MVP (Keeper Plaque and Update Trophy) Annie Bender

Track and Field
Midget — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Matthew Lalonde;  MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Cayden Iwachniuk; Junior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Pearl Jones; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Wyatt Prior
Senior — Spirit of Tagwi (Medal / Update Wall Plaque) Jack Devries; MVP (Keeper Plaque / Update Wall Plaque) Annie Bender;

Academic and Athletics Female

Update Wall Plaque (Shield) and Keeper Plaque Annie Bender

Academic and Athletics Male

Update Wall Plaque (Shield) and Keeper Plaque Heath Patterson

Top Junior Female: Ellie Adams (Update Wall Plaque Shield and Keeper Plaque)

Top Junior Male: Ethan Konink (Update Wall Plaque Shield and Keeper Plaque)

Top Senior Female: Charly Stinson (Update Wall Plaque Shield and Keeper Plaque)

Top Senior Male: Dean McManus (Update Wall Plaque Shield and Keeper Plaque)

Scroll down to share this article. Scroll down to search nationvalleynews.com. Scroll down to comment.