Tagwi celebrates its Grade 12 graduates; list of grads and awards

Tagwi Secondary School in North Stormont. Zandbergen photo, Nation Valley News

AVONMORE — It is no secret that this year’s graduates across the province have missed out on the usual graduation festivities. Nonetheless these graduates and their success deserve to be celebrated. Sixty-four Grade 12 students make up the class of Tawgi Seconday School graduates. Graduating under this year’s unusual circumstances are: 

List of Graduates with Awards/Bursaries

Amsing, Warren – Tagwi Staff Award 

Anderson, Kingston – Barjarow Trophy & Award, Msgr Rudy Villeneuve Foundation Award, North Stormont D.H.S. Council Alumni Award, School Council Bursary Committee, Tagwi Players Dramatic Arts Bursary, Tagwi Student Council Trophy & Award, Tagwi Student Leadership Award, The Tagwi Trophy

Archambault, Logan –  Tagwi Staff  Award 

Ault, Liam – Class of ’84 Alumni Bursary, French Communication Bursary, Governor General’s Medal John Schultz Award, St. James CWL Bursary 

Beaudette, Abigail – Maxville & District Horticultural Society Munro & Morris Funeral Homes Inc. Award, School Council Bursary Committee 

Boudrias, C. J. – Tagwi Staff Award 

Brownlee, Makenna – Brownlee Memorial Trophy & Award Class of ’85 Alumni Bursary, Finch Recreation Award, Msgr Rudy Villeneuve Foundation Award, Ontario Principal’s Council Scholarship, Royal Canadian Legion Branch 357 Award, School Council Bursary Committee, Stephanie Grady Memorial Scholarship, Tagwi Student Council Trophy & Award, Tagwi Student Leadership Award, Winchester Chapter Order of Eastern Star #310 Bursary 

Brunette, Calah – Cedarbrae Newington Women’s Institute Award 

Buiting, Grace – Finch & District Lions Club Award, School Council Bursary Committee 

Carty, Jordan – Tagwi Staff Award 

Cecchinato, Giovanni – International Student Award 

DeVries, Jack Ryan Haley Memorial Bursary St. Luke’s Knox Presbyterian Award 

Dewe, Charli – Lost Villages Historical Society Bursary, RO Community Involvement (Staff Award), Tyson Murray Kind Spirit Award 

Elliott, Connor – Guildcrest Homes Ltd. Bursary 

Feddema, Nathan – Tagwi Staff Award 

Fisher, Ryan – Student Success Award 

Gareau, Phillippe – Student Success Award 

Gates, Roegin – The Co-op Plaque 

Gravelle, Abby – Tagwi Staff Award 

Handy, Thomas – Tagwi Staff Award 

Hawn, Alyssa – School Council Bursary Committee

Herfkens, Kyle – Tagwi Staff Award 

Iwachniuk, Rylan – Maxville H. S. Alumni Bursary, Mike Delaney Memorial Award, Ontario Principal’s Council Scholarship, School Council Bursary Committee, St. Lawrence College St-Laurent Entrance Scholarship 

Johnson, Matthew – Youth Unlimited Award 

Kelly, Kate – Maxville & District Lions Club Award 

Kenefick, Jack – Tagwi Staff Award 

Kline, Shir-El – Albert Urquhart Award, Mavis Morris Memorial Bursary, Lt. Governor Volunteer Award, North Stormont P. S./School Council Bursary, Rotary Club of Cornwall Bursary, Tagwi Players Dramatic Arts Bursary, The Honours Trophy Valedictorian Medal, Youth Unlimited Award 

Korniski, Alexis – Finch High School Alumni Award 

Lapensee, Brianna – Dr. Martin Racine Award, Canadian Federation of University Women’s Scholarship 

Larkin, Maylee – The OSSTF D26 Committee for Equity and Diversity (CfED) Award, The Tessier Trophy Youth Unlimited Award 

Lauzon, Sheena – School Council Bursary Committee 

Leduc, Starleena – Adams Financial Bursary, The OSSTF D26 Committee for Equity and Diversity (CfED) Award 

Leroux, Brianna – Paynebranch Farms Ltd. Bursary 

Lloyd, Kayla – Avonmore Fire Department Bursary 

Lorange, Elizabeth – O.S.S.T.F. Award, School Council Bursary Committee 

MacLaurin, Andrew – Friends of the Sanctuary Bursary, Irwin Coulthart Award

Martel, Erika – Auke deBoer Peer Helper Bursary 

McIntosh, Connor Barry Smith Football Scholarship, Paul Dumond Memorial Bursary 

McIntyre, Charles – Tagwi Staff Award 

McLeod, Sarah – Club Optimiste de Cornwall Bursary, School Council Bursary Committee, Student Success Award 

Mohd Hisham, Haani – Tagwi Staff Award 

Murray-MacDonald, Haileigh – Kenyon Agriculture Society (Maxville Fair), O.S.S.T.F. Award 

Parlee, Kevin – John Angus Carther Bursary, Tagwi Staff Award 

Patterson, Emma – Cornwall Township Lions Club Bursary, John Angus Carther Bursary, School Council Bursary Committee, Tagwi School Committee Award 

Patterson, Zoey – Dr. MacLeod Trophy, Finch & District Lions Club Award, Fran Laflamme Scholarship 

Penner, Emily – School Council Bursary Committee, Tagwi Players Dramatic Arts Bursary, Tagwi Yearbook Bursary, Ted Moran & Sons Ltd. Award, Youth Unlimited Award 

Picard, Nolan – Student Success Award 

Primeau, Amber – Club Octogone de Cornwall Bursary 

Quenneville, Eva – MacEwen Petroleum Inc. Award, Maxville & District Lions Club Award, O.S.S.T.F. Award 

Rattanavong, Athicha – Tagwi Staff Award 

Reed, Danika – Youth Unlimited Award 

Robertson, Tim – Roxborough Bus Lines Ltd. Award 

Rochon, Jerzie – Charlene Nicole Sobering Memorial Award 

Rolfe, Hannah – Photovisions Bursary 

Rutters, Barrett – Grace Markell Award, Tanglewood Mechanical Bursary

Schellenberg, Schuyler – Major Damon Murray Memorial Award, School Council Bursary, Committee Tagwi Athletics Bursary

Smith, Declan – Student Success Award 

Stewart, Nathan – Knox United Church Award, Michael Casselman Memorial Award 

Stinson, Charly – Carol M. Scott Nursing Award, Dr. Luc Briere Award, Jim Fourney Bursary, Lost Villages Historical Society Bursary

tePlate, Haleigh-Jo – David MacMillan Memorial Award, East Ont. Land Improvement Award, Finch Recreation Award, Pommier Jewellers Award, Royal Canadian Legion Branch 357 Award, Stormont – Glengarry Junior Farmers Bursary, Stormont Dairy Producers Committee Bursary, Stormont Federation of Agriculture Bursary 

Trakas, Amanda – Avonmore Community Athletic Association Bursary 

Villeneuve, Makayla – Avonmore Community Athletic Association Bursary, Cliff Beach Bursary, Steve Thompson Memorial Trophy & Award, Tagwi Players Dramatic Arts Bursary, Todd Blaine Memorial Award, Youth Unlimited Award

Woodside, Sierra – Filion Trophies Bursary, Finch Chalmers United Church Bursary, Honourable Eric Duncan M.P. Bursary, Tagwi Athletics Bursary

 Zueger, Jakob – Character Always Award, The Township of North Stormont Award 

Scroll down to share this article. Scroll down to search nationvalleynews.com. Scroll down to comment.